Resim ve Karikatür Yarışma Sonuçları Açıklandı

“Tüketici Hakları” konulu “Ortaokullar Arası Resim ve Liseler Arası Karikatür” yarışmaları

18 Mart 2021

2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılında Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğünce, milli eğitimin temel amaçları doğrultusunda, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencileri bilinçli tüketim ve tüketici hakları konusunda bilinçlendirmek, bu konularda farkındalık yaratmak, sanatsal çalışmalar ve kalıcı eser bırakmaya özendirmek amacıyla, “Tüketici Hakları” konulu tüm Türkiye’de resmi ve özel okullarda “Ortaokullar Arası Resim ve Liseler Arası Karikatür” yarışmaları düzenlenmiştir.
 
Ülke genelinden Bakanlığımıza ulaşan 1500 civarında resim, 500 civarında karikatür, jüri tarafından kalite, teknik, verdiği mesaj ve yarışma konusuyla ilgisi olup olmadığı, kopya veya alıntı olup olmadığı, öğretmen veya bu konularda yeteneği olan bir başkası tarafından esere müdahale edilip edilmediği gibi kriterler yönünden değerlendirilmiş ve dereceye giren eserler belirlenmiştir. 
 
17 Mart 2021 tarihinde Sayın Bakanımız Ruhsar PEKCAN Hanımefendinin teşrifleriyle gerçekleştirilen “23.&24. Geleneksel Tüketici Ödülleri Tören” programında Türkiye Geneli değerlendirme sonuçları açıklanarak dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edilmiştir.
 
Yarışmalar kapsamında Türkiye Geneli dereceler dışında ayrıca jüri tarafından il bazlı değerlendirme de yapılmış, Resim ve Karikatür Yarışmalarında İl bazlı yapılan değerlendirme sonucunda yarışmalara eser gönderen illerden İl Birinci olarak ödüle layık görülen eserler belirlenmiştir. 
 
İl bazında ödüle layık görülen derecelerin sonuçlarına aşağıda verilen linklerden ulaşılabilir.
 
Ortaokullar Arası Resim Yarışması İçin Tıklayınız
Liseler Arası Karikatür Yarışması İçin Tıklayınız
 
Listelerde görülen İl Birincileri için Ödülleri Ticaret İl Müdürlüklerince verilecektir.
 
İl Müdürlüklerimiz gerekli çalışmalar için sizlerle irtibata geçecektir.